بلای خانمان سوز
65 بازدید
تاریخ ارائه : 4/22/2013 8:23:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

وَ لَقَدْ ذَرَأْنا لِجَهَنَّمَ كَثيراً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لا يَفْقَهُونَ‏ بِها وَ لَهُمْ أَعْيُنٌ لا یُبْصِرُونَ بِها وَلَهُمْ آذانٌ لا يَسْمَعُونَ بِها أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِكَ هُمُ الْغافِلُون.(اعراف۱۷۹)‏

ترجمه:مسلماً بسيارى از جنّيان و آدميان را براى دوزخ آفريده‏ايم  زيرا آنان را دل‏هايى است كه به وسيله آن  معارف الهى را در نمى‏يابند ، و چشمانى است كه توسط آن حقايق و نشانه‏هاى حق را  نمى‏بينند ، و گوش‏هايى است كه به وسيله آن سخن خدا و پيامبران را نمى‏شنوند ، آنان مانند چهارپايانند بلكه گمراه‏ترند ؛ اينانند كه غافل  ازمعارف و آيات خدایند.

 یکی از بلاهایی که انسان را از پا در می آورد غفلت است.همان که حضرت امیر(ع) در نامه ۶۹نهج البلاغه فرمود:واحذر منازل الغفله یعنی بپرهیز از منازل غفلت.تنها یکی از مضرات غفلت اینه که حواس معنوی انسان را تعطیل می کند.مگر انسان حواس معنوی دارد؟بله در روایت وجود دارد که هیچ انسانی نیست مگر اینکه ۲چشم در سر دارد و۲چشم در دل.(منتهی اکثر انسانها دو چشم دل را کور می کنند).

نمونه هایی برای حواس معنوی

۱- راوی می گوید: در مسجد،ابوهارون مکفوف (که نابینا بود) را دیدم و از او از امام باقر (ع)سوال کردم گفت: امام ،سمت چپ قبر پیامبر نشسته است.گفتم تو که نابینایی.در جواب گفت:در و دیوار برای امام تعظیم میکنند.

۲- پیامبر در مدینه نبود و اویس قرنی برای دیدن پیامبر به مدینه آمد و  چون حضرت حضور نداشت به یمن برگشت.وقتی پیامبر خدا وارد مدینه شد فرمود:بوی اویس قرنی را استشمام می کنم.

۳-امام سجاد(ع) می فرماید:خدایا!شیرینی ذکرت را به من بچشان.(الهی!اذقنی حلاوه ذکرک)

۴-حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می فرماید: زمانیکه وحی بر پیامبر نازل شد من ناله شیطان را شنیدم.(لقد سمعت رنه الشیطان حین نزل الوحی علیه)

۵-میرزا جواد آقا ملکی می فرماید: کسی را میشناسم که ملائکه او را برای نماز شب بیدار می کنند و او صدای ملائکه را می شنود.

خدایا !ما را جزء غافلین قرار نده